Podpora

Užitečné rady a tipy odborníků:

 

Jak pečovat o sušičku, aby dobře sušila a dlouho vydržela?

Jak vyměnit šroubovací těsnění ledničky – mražáku?

Jak vyměnit těsnění do drážky u ledničky – mražáku?

Kde najdu sériové a výrobní číslo?

Proč je potřeba záruční list?

Jak pečovat o pračku, aby vydržela co nejdéle?

Stará pračka – opravit, či vyměnit za novou?

Jak postupovat při výběru nové pračky?

Jakým způsobem myčku zabudovat?

Jakým způsobem správně udržovat a čistit myčku?

Kondenzační sušička prádla špatně sušila, nyní již prádlo nesuší vůbec. Jaká je příčina?

Při máchání se voda pění…

Pračka špatně máchá, po ukončení praní na prádle zůstávají bílé skvrny od prášku. Z jakého důvodu?

Aby jste předešli možným pozdějším problémům ještě před prvním použitím pozorně přečtěte návod k použití

Pravidelně udržujte spotřebiče v souladu s návodem a s čistícími prostředky, které doporučuje výrobce.

Můžu dvoudveřovou – jedno kompresorovou kombinovanou chladničku umístit v prostoru, který není pravidelně vyhříván?

Můžu chladničku – mrazničku vypnout na delší čas?

Mám chladničku s automatickým odtáváním.

Při ohřívání vody se objevuje kapání na bezpečnostním ventilu, jak závadu můžu odstranit?

Bezpečnostní ventil na ohřívači pouští vodu, i když ohřívač ne ohřívá vodu, co je příčina?

Co si pohlídat při koupi spotřebiče?

Zavodnění systému u modelů kávovarů: CF 220, CF 250, CP2200, CP 2500

Čištění a odvápnění u modelů kávovarů: CF a CP

Kávovar nepustí vodu do kávy

Doporučení pro bezproblémové užívání kávovarů: EA 120, 130, 150

 

 

 

 

 

Proč je potřeba záruční list?

 

Používání Záručních listů (dále jen ZL) samozřejmě není v souladu s Občanským zákoníkem povinné a ZL je dle §620, odst. 3 vystavován jen na žádost kupujícího.

V souladu s §616, odst. 1 a §622, odst. 1 je však poskytovatelem záruky výhradně prodávající organizace,  nikoliv dovozce nebo výrobce (tzn. ani servis), pokud nejsou sami přímo prodávajícím. V tomto smyslu se jedná o ryze dvoustranný vztah – kupující versus prodávající.

Pokud má prodávající organizace smluvně zajištěn záruční servis, může zákazník použít k uplatnění záruky i tento smluvní servis. Prodávající organizace je povinna takovou informaci zákazníkovi poskytnout.

Velcí výrobci zajišťují a organizují síť smluvních autorizovaných servisů pro opravy jimi dodávaných domácích spotřebičů. Obchodní partneři těchto společností mohou svým zákazníkům nabízet služby této servisní sítě pro uplatnění záruky v souladu s obchodní smlouvou uzavřenou s výrobcem (dovozcem).

Jednotlivé servisní organizace této sítě jsou však v dvoustranném smluvním vztahu „kupující versus prodávající“ takzvaně třetí stranou a nelze na ně tedy přenášet povinnosti zajištění záručních oprav automaticky.

Průkazem tohoto práva pro využití smluvní sítě servisních partnerů je řádně vyplněný a potvrzený, platný originální český Záruční list. Pouze s tímto Záručním listem a nákupním dokladem se může koncový zákazník obracet v případě záruční opravy přímo na servisní síť.

Bez platného Záručního listu tedy nelze vyžadovat provádění záručních oprav na výrobcích, s výjimkou výrobků k nimž není Záruční list výrobcem přikládán. Za platný Záruční list nelze považovat jeho kopie, nebo záruční listy v cizím jazyce.

Pokud tedy kterákoliv organizace dováží od české republiky domácí spotřebiče,  je v souladu s citovanými paragrafy Občanského zákoníku povinna zajistit pro své zákazníky záruční servis na svoje náklady.

zpět

 

 

Jak pečovat o pračku, aby vydržela co nejdéle?

 

 1. Pravidelně čistěte filtr– jestliže filtr pravidelně nekontrolujeme, hrozí, že pračka přestane vypouštět vodu, ždímat, anebo ani nespustí. Též se nám může stát, že filtr pak zaroste vodním kamenem, a sítko nepůjde vyjmout vůbec.

 

 1. Používejte značkové prášky a aviváž – ač se Vám to zdá jako reklamní slogan, má tato rada své opodstatnění. Nákup nejlevnějších pracích prostředků, obzvláště v hypermarketech, kde je původ i název zcela neznámý, případně nabídka na tržišti tzv. nalévaných pracích gelů a pochybných aviváží (většinou dovezených z Polska), velmi často vede k poškození Vaší pračky a zbytečně vyhozených peněz za opravu a výměnu dílů. Zdánlivě výhodná a levná koupě takového prášku nás ve výsledné části vyjde „pěkně draho“.Tyto nekvalitní prací prostředky totiž nejen, že nám prádlo nevyperou tak čistě, ale navíc tvoří nadměrné množství nerozpustných usazenin a šlemu, které nám pak v pračce plesniví a hnije, a tím pádem samozřejmě i různé díly v pračce mají mnohem menší životnost a pračka nepříjemně páchne.Není třeba kupovat pouze ty super nejdražší prací prášky, ale vhodně volit při nákupu značku, která má na našem trhu dlouholetou tradici.

 

 1. Po praní nechávejte pračku pootevřenou – předejdete tak tvorbě plísní a zápachu ze zbytku vody a vlhkosti, která zůstane v pračce po vyprání.

 

 1. Prací prášek dávejte přímo do bubnu k prádlu – ( tedy pokud nepoužíváte program předpírky, která je stejně pouze neekonomický žrout vody a energie, ale jinak je naprosto k ničemu …naše babičky namáčely prádlo přes noc ve vaně, tak těžko tento proces nahradí program, který trvá sotva pár minut). Prací prášek se tak mnohem rychleji rozpustí, a v našem dávkovači ani v hadicích se tak nebudou tvořit kamenné povlaky a jiné nevzhledné struktury ze zbylého prášku.

 

 1. Přidávejte do praní změkčovadlo – a to nemusíte zrovna utrácet za drahé prostředky proti vodnímu kameni, které znáte z reklamy. Postačí si zakoupit sáček sody na praní a do každé várky přidat polévkovou lžíci. Nejen, že prádlo bude lépe vyprané, ale zamezíte usazování právě vodního kamene v pračce, a to nejen v lokalitách s tvrdou vodou.

 

 1. Kontrolujte kapsy – tedy lépe řečeno, před praním pečlivě prohledejte kapsy a odstraňte z nich všechny zapomenuté předměty. Vyvarujete se pak možnosti, že Vám předmět zapadne do bubnu, rozpárá gumovou manžetu u dveří nebo ucpe a poškodí např. čerpadlo. V horším případě např. obyčejná desetikoruna při vysokých otáčkách na ždímání vám může rozříznout celý buben – a v tu ránu máte za deset korun škodu za několik tisíc. A co provede takový jeden zapomenutý papírový kapesníček v kapse například s várkou černého prádla? Zkuste, a uvidíte … budete 14 dní proklínat toho, komu kapesník patřil.

 

 1. Podprsenky perte v sáčku– tedy myslím tím ty vyztužené kosticemi – jinak hrozí, že kostice zapadne do nádrže pračky, a oprava je pak nevyhnutelná. Navíc tento zmíněný kousek spodního prádla můžete ihned rovnou vyřadit ze svého šatníku. Síťované textilní sáčky na prádlo v různých velikostech lze běžně zakoupit na trhu, a možno je použít na veškeré drobné prádlo, které nechceme, aby nám nenávratně zmizelo v útrobách pračky.

 

 1. Vypínejte přívod vody a elektřiny– je to jen o zvyk, a vzhledem k tomu, že při otevřeném kohoutku na zdi je přívodní hadice do pračky stále vystavena plnému tlaku vody,může být jen otázka času, kdy to hadice nemusí vydržet, a stříkající voda nám pak během několika desítek minut promění náš byt v povodeň, a v horším případě vyplavíme také sousedy pod námi. Elektrický přívod zapnutý v síti nám zase při jakémkoli výboji může poškodit řídící elektroniku v naší pračce.

zpět

 

 

Stará pračka – opravit, či vyměnit za novou?

 

Také patříte k těm, co se neradi loučí s věcí, která jim léta dobře sloužila, jsou na ni zvyklí a nechtějí vyhazovat peníze za něco nového? Pak Vám nabízím několik vodítek, které by Vám měly pomoci při rozhodování:

 

Důvody, proč opravit starou pračku:

 

 1. Jsme zvyklí na obsluhu, máme vyzkoušené a naučené programy, které nám vyhovují.U nového výrobku se několik dní budeme trápit s návodem, abychom se vůbec naučili pračku ovládat. ( S přibývajícím věkem se může tato doba i prodloužit.)

 

 1. Může se stát, že stejný rozměr pračky se již nevyrábí, a jiný rozměr se nám tam nevejde.

 

 1. Je to poctivý výrobek vyrobený z jiných materiálů, než se používá dnes, a proto nám vydržel až dodnes. Není to ještě výplod moderní konzumní společnosti tzv. „ po použití vyhodit“, jako dnes ostatně většina spotřebního zboží na trhu.

 

 1. Jestliže naše pračka přestane fungovat, jak by měla, ještě zdaleka neznamená, že musí být vadný právě programátor, jak si většina laiků myslí. Dost často je příčinou úplně něco jiného, a oprava pak vyjde na několik stokorun. Zákazník pak vyhodí do šrotu pračku, které vlastně ani skoro nic nebylo.

 

 1. Pro drtivou většinu starých lidí je výměna jejich staré pračky za novou noční můra, protože se jen těžko seznamují s technikou dnešní doby, a praní se pro ně pak stává utrpením.

 

 1. Ve výsledku na vypraném prádle většinou stejně nepoznáte, v jak staré pračce bylo vyprané…a prádlu je to také jedno.

 

Důvody, proč koupit novou pračku:

 

 1. Dnešní spotřebiče jsou již zaměřeny na úsporu vody a energie. Oproti starým se dnes již všechny nové pračky řadí do energetické třídy minimálně A nebo A+.

 

 1. Jestliže oprava staré pračky je již nerentabilní, nebo dle posouzení technika je riziko do ní investovat peníze za opravu.

 

 1. Jestliže se již náhradní díly potřebné k opravě nevyrábějí.

 

 1. Máte na výběr nepřeberné množství výrobků, a můžete si zvolit pračku přesně podle svých nároků, požadavků, i finančních možností.

 

 1. Změní se Vám okoukaný vzhled ve Vaší domácnosti

 

 1. Nová pračka bude mít další nové zajímavé funkce a programy, které ta stará neměla.

 

 1. Díky novým technologiím jsou dnešní pračky většinou poměrně tiché a odpružené proti skákání a otřesům, což se o těch starých vždycky říci nedalo

 

 1. Někteří výrobci na trhu nabízejí prodlouženou záruku na spotřebič ( nad zákonnou 24 měsíců) někdy si tuto záruku sice musí zákazník připlatit, ale někteří výrobci ji poskytují zcela zdarma

zpět

 

 

Jak postupovat při výběru nové pračky?

 

Zamyslete se nad tím, zda volit pračku plněnou vrchem (dveře shora) nebo pračku s předním plněním (dveře zepředu na pračce).Vrchem plněné pračky mají dnes víceméně shodné rozměry, a to: š.40cm-hl.60cm-v.85cm. Nad pračkou musíte počítat ještě s místem pro otevírání dveří. Pračky s předním plněním mají většinou shodnou výšku a šířku: š.60cm-v.85cm. Liší se hloubkou ke zdi, což ocení zejména zákazníci s malou koupelnou. Klasická hloubka praček je 60cm, ale na trhu je velký výběr praček s hloubkou 55cm, 52cm, 45cm, občas narazíte také na modely 40cm, zřídka 35cm. Pozor – I u těchto praček musíme počítat s volným prostorem před pračkou, kam se otevírají dveře.

Před koupí nové pračky bychom tedy měli přesně vyměřit prostor, kde bude budoucí pračka umístěna, a podle toho vybírat výrobky vhodných parametrů.

Volba otáček odstředění je další důležitou vlastností pračky. Doba, kdy se kupovaly pračky s max. otáčkami 400ot./min. Již jsou dávno pryč. Dnes nám výrobci nabízí pračky s otáčkami 800 a výše – ideální je volit tzv. Zlatý střed, tj. 1000 až 1200 otáček za min. I když nabídky praček 1400, 1600 i 1800 otáček zní lákavě, pro běžné prádlo tyto maximální otáčky stejně nevyužijete, neboť se Vám prádlo při ždímání brzy poškodí, vzhledem k tomu, že vlákna tkaniny se při nadměrném ždímání polámou. Přesto, že se u praček vždy uvádějí pouze maximální otáčky ždímání, je samozřejmostí, že vesměs všechny pračky mají otáčky volitelné, tj, na jemné prádlo či záclony můžeme otáčky nastavit nižší, nebo vybrat program bez ždímání.

Energetická třída je dalším rozhodným hlediskem a důležitou vlastností spotřebičů. Na našem trhu však se setkáme většinou již pouze s energetickou třídou A, A+ nebo ještě lepší A++.

Další vlastností praček je maximální náplň prádla: většina praček nabízí 4,5kg, 5kg, 6kg, ale na trhu je již dost výrobců nabízející pračky 7kg, 8kg i 10kg. Opět nemusíte mít obavy, že budete muset shromažďovat celý týden prádlo, aby jste zaplnili celou pračku, a ušetřili tak za vodu a energii. V dnešní době totiž mají pračky již velice chytré zařízení, které si samo vyhodnotí množství a nasáklivost prádla, a podle toho samozřejmě napustí množství vody, tak, aby se prádlo pohodlně vypralo, ale aby se vodou zbytečně neplýtvalo.

Důležitým momentem při výběru nové pračky je samozřejmě také cena spotřebiče. Nikde není psáno, že co je nejlevnější, není kvalitní. Levnější modely praček většinou nemají takové vybavení, jako dražší typy, např. Mají méně přednastavených programů, nemají zobrazující display, mají méně otáček, ale pro nenáročného zákazníka, který tyto vlastnosti stejně nevyužije, a dává přednost jednoduchým spotřebičům, tyto pračky budou vyhovovat. Naopak, pro zákazníky, kteří využívají a ocení více přednastavených programů, přídavné funkce, display, vyšší otáčky, a všeobecný komfort, volí dle toho samozřejmě I výrobek pro náročnější zákazníky, který už samozřejmě je též za vyšší cenu. Rozhodným hlediskem by však pro nás měla být informace, jak kvalitně je zajištěn servis na danou značku, jaká je případně dostupnost náhradních dílů, apod. Zajímavou akci již mají někteří výrobci, kteří kromě 24 měsíční záruky vyplývající ze zákona, poskytují na výrobky další 2 až 3 roky záručního servisu zcela zdarma.

Než se definitivně rozhodnete zakoupit novou pračku, nejprve se informujte o všech těchto vlastnostech. Předejdete tak nepříjemnému překvapení, že pračka dělá nebo nedělá to, co jste předpokládali, anebo faktu, že budete marně shánět, kdo Vám pračku opraví.

zpět

 

 

Jakým způsobem myčku zabudovat?

 

V případě, že chcete myčku zabudovat do kuchyňské linky, musíte zabudování provést dle návodu výrobce. Návod je přiložen k nové myčce.

Již při zabudovávání myčky berte ohled na to, že se myčka může během používání porouchat a bude potřeba ji opravit. Proto zajistěte, aby se myčka dala jednoduše vyndat, aniž by se poškodila podlaha nebo se musela celá kuchyňská linka rozebrat. K některým modelům jsou proto přiložena umělohmotná vodítka, která umístíme pod nožky myčky.

Myčka musí stát rovně a stabilně, což dosáhneme otáčením nastavitelných nožek.

Neutahujte nožky úplně, protože se může stát, že myčka bude v tom případě stát na dně a ne na nožkách.

Výška odtoku vody (sifónu) musí být mezi min. 30cm a max. 100cm

zpět

 

 

Jakým způsobem správně udržovat a čistit myčku?

 

Pro delší životnost myčky a pro kvalitní mytí je potřeba provádět pravidelné čištění v souladu s návodem na použití.

Důležité je, abyste po každém mytí vyčistili filtry. Při odstraňování filtru dávejte pozor na to, aby se případné zbytky jídla nedostaly do čerpadla a zablokovali ho. Občas také zkontrolujte vstřikovací trysky a filtr na kohoutku a dle potřeby je vyčistěte.

Pouze pečlivě vyčištěné filtry a vstřikovací trysky budou prokazovat dobré účinky mytí.

zpět

 

 

Kondenzační sušička prádla špatně sušila, nyní již prádlo nesuší vůbec. Jaká je příčina?

 

Příčiny špatného sušení, které nebyly způsobeny poškozením sušičky mohou být následující:

 • ucpání filtru na dvířkách nebo filtr ve vzduchovém kanálu,
 • ucpání kondenzátoru vody,
 • sušička je umístěná v příliš teplém prostoru,
 • špatně vyždímané prádlo.

 

Kvůli výše uvedeným příčinám (především nevyčištěné filtry a kondenzátor vody) může dojít k vypnutí ochranného termostatu, to znamená přerušení sušení a následně nutnost servisního zásahu.

Jak postupovat?

 

Dodržujte návod k obsluze a kromě toho také:

 

 • vyčistěte filtry po každém použití sušičky,
 • občas zkontrolujte a dle potřeby vyčistěte kondenzátor vody,
 • zajistěte, aby sušička nebyla umístěná v příliš teplém prostoru (více než 25° C), vyšší teplota prostoru znamená kromě delší doby sušení také větší spotřebu elektřiny,
 • pro přiměřeně vyždímané prádlo doporučujeme pračku s odstřeďováním alespoň 800 otáček bubnu na minutu a více.

zpět

 

 

Při máchání se voda pění…

 

Důvodem pěnění vody je předávkování pracího prostředku, v příliš měkké vodě nebo prací prostředek, který silněji pění.

 

Jak tomu zabránit?

 

Prací prostředek dávkujte dle návodu výrobce a zároveň berte zřetel na tvrdost vody a stupeň ušpinění prádla. V měkké vodě se prádlo máchá pomaleji, pěna se tvoří, ikdyž je prádlo již dostatečně vymáchané, po určité době ale pěna zmizí.

zpět

 

 

Pračka špatně máchá, po ukončení praní na prádle zůstávají bílé skvrny od prášku. Z jakého důvodu?

 

Bílé skvrny od prášku nezůstávají na prádle kvůli špatnému máchání pračky, ale z důvodu použití nefosfátových pracích prostředků, které ve vodě obsahují nerozpustné sloučeniny (zeolity) pro změkčování vody. Tyto sloučeniny se poté mohou objevit na prádle.

Jak postupovat ?

 

 • prací prostředek dávkujte dle návodu výrobce pracích prostředků,
 • prádlo ihned znovu vymáchejte,
 • používejte tekuté prací prostředky, které neobsahují zeolity,
 • pokuste se odstranit bílé skvrny kartáčem.

zpět

 

 

Aby jste předešli možným pozdějším problémům ještě před prvním použitím pozorně přečtěte návod k použití.

 

V návodech jsou totiž uvedeny veškerý údaje pro bezpečné a kvalitní použití spotřebiče. Pozorným prostudováním návodu si můžete ušetřit leckteré zklamání a zlost.

zpět

 

 

Pravidelně udržujte spotřebiče v souladu s návodem a s čistícími prostředky, které doporučuje výrobce.

 

U plynových sporáků nejvíc pozornosti věnujte údržbě plynové instalace:

 

 • pravidelně měňte těsnění na spoji regulátoru a PB láhve,
 • přinejmenším jednou za dva roky vyměňte hadici mezi PB lahví a sporákem,
 • občas prověřte kvalitu spoje trubky na regulaci a na vstupu do sporáku,
 • pokud ucítíte charakteristický zápach, který se objevuje při nekontrolovatelném úniku plynu, ihned uzavřete plynovou láhev resp. uzavírací ventil u zemního plynu a zavolejte servis. V takovémto případě prostor dobře vyvětrejte a nepoužívejte otevřený oheň ani nezapínejte resp. nevypínejte elektrické spotřebiče.

 

Pro normální funkci trouby doporučujeme:

 

 • pro pečení v troubě vždy používejte odpovídající plechy,
 • při pečení dodržujte návody výrobce – v návodech uvedených tabulek s doporučenými teplotami pro různé druhy pečení,
 • nikdy neobkládejte vnitřnost trouby s kovovou folií,
 • plechy ani nádobu ve který připravujete jídlo v troubě nesmíte v průběhu pečení nikdy pokládat na dno trouby,protože se tím ničí smaltový povrch trouby
 • Troubu před pečením potravin s vysokým obsahem vlhkosti vždy předehřejte na určenou teplotu. Tímto zabráníte kondenzaci páry na vnitřní straně trouby a zatékání do přihrádky pod troubou.
 • k vaření používejte nádoby stejné velikosti, jako je vyznačená vařící zóna,
 • nádoba musí mýt rovné dno bez jakýchkoliv hrbolů (včetně nápisů a znaků), které by mohly způsobit poškození (škrábance),
 • při vaření dbejte, aby se na varnou zónu nerozsypal cukr nebo sůl resp. podobné sloučeniny. V případě, že se vám to přesto stane, povrch ihned utřete se suchou utěrkou,
 • ze sklokeramického povrchu můžete, s pomocí k tomu určených čistících prostředků (Ceram, Sidol,…), odstranit i ty největší skvrny (např. potravinové skvrny , které se vám připečou kolem nádoby,…). K čištění nikdy nepoužívejte hrubé čistící prostředky, louhy ani drátěnku, jinak by jste sklokeramický povrch poškodily,
 • čistící prostředky nikdy nenanášejte na horký povrch,
 • sklokeramickou desku nepoužívejte jako odkládací plochu,

 

 

Základní přizpůsobení dotekových senzorů na okolí:

 

 • Po každém připojení do sítě automaticky proběhne základní přizpůsobení, tak aby byla zajištěna optimální funkce senzorů. Na všech ukazatelech se objeví “-“. Po úspěšně provedeném přizpůsobení, se ozve zvukový signál, všechny ukazovatele zhasnou a deska je připravena k použití. V průběhu přizpůsobení na senzorech nesmí být umístěn žádný předmět. V opačném případě, bude přizpůsobení přerušeno, dokud tyto předměty neodstraníte. Do té doby vaší sklokeramickou desku nebudete moci používat.
 • Při použití nádob z ohnivzdorného skla nebo porcelánu dodržujte návody výrobce nádoby. V opačném případě může dojít k poškození varné zóny

zpět

 

 

Můžu dvoudveřovou – jedno kompresorovou kombinovanou chladničku umístit v prostoru, který není pravidelně vyhříván?

 

Třída Teplota okolí
N (normální) od +16°C do +32°C
ST (subtropická) od +18°C do +38°C
T (tropická) od +18°C do +43°C

 

U dvoudveřových-jedno kompresorových spotřebičů (spotřebiče s typovým označením HZ…) je třeba dbát na to, aby teplota okolí nebyla nižší než povolená. V případě že je spotřebič vystaven nižší teplotě delší čas, budou v chladící části normální teploty, zvýší se ale teplota v mrazničce, což zkracuje dobu uchování potravin, potraviny se také můžou odmrazit. Tyto spotřebiče proto nejsou určeny pro použití v prostorech, které nejsou pravidelně vytápěny (např. přes víkendy).

zpět

 

 

Můžu chladničku – mrazničku vypnout na delší čas?

 

V případě že spotřebič nebudete delší dobu používat, pootočte knoflík termostatu do polohy 0 (STOP). Odpojte přívod elektrické energie, spotřebič vyprázdněte, odmrazte, umyjte a dveře nechte pootevřené.

zpět

 

 

Mám chladničku s automatickým odtáváním.

 

Proč se na dně chladničky (pod miskou na zeleninu) objevuje voda?

 

Voda se pod miskou na zeleninu objevuje, v případě ucpání díry pro odtok vody, nebo pokud odmražená voda kape mimo drážku pro sběr vody.

 

 • ucpaný odtok vyčistěte, na příklad, s pomocí plastového brčka,
 • přílišnou námrazu odmrazte ručně (viz. návod k použití, kapitola »Vytváření ledu na zadní stěně uvnitř chladničky«).

zpět

 

 

Při ohřívání vody se objevuje kapání na bezpečnostním ventilu, jak závadu můžu odstranit?

 

Vodě, která se v ohřívači zahřívá se zvětšuje objem. Protože je voda, na rozdíl od plynů, nestlačitelná musí se uvolnit. U tlakového ohřívače vody je na připojení studené vody na ohřívač umístěn bezpečnostní ventil, jehož úkolem je, aby při tlaku 7 barů vypustil zvýšený objem vody. V případě že chceme zabránit pouštění bezpečnostního ventilu, musí instalatér umožnit šíření objemu vody v prostor mimo ohřívač. Doporučena je montáž odpovídající roztažitelné nádoby pro sanitární vodu.

zpět

 

 

Bezpečnostní ventil na ohřívači pouští vodu, i když ohřívač neohřívá vodu, co je příčina?

 

Ve vodovodní síti se objevuje tlak vyšší než 7 barů, anebo bezpečnostní ventil pouští při nižším tlaku. V případě že se objevuje pouštění při nižším tlaku, musí být odborníkem namontován odpovídající bezpečnostní ventil-7 barů. V případě že je tlak ve vodovodní síti vyšší než 5 barů, před ohřívač vody na vedení sanitární vody namontujte kvalitní regulátor tlaku a nastavte ho na hodnotu pod 5 barů, zároveň mezi regulátorem a ohřívačem vody umístěte odpovídající roztažitelnou nádobu.

zpět

 

 

Co si pohlídat při koupi spotřebiče?

 

 • Při převzetí výrobku od prodejce, si vždy zkontrolujte, zda jsou údaje o značce, typu a výrobním čísle totožné s výrobkem.

 

 • U všech výrobků naleznete veškerou dokumentaci, jedná se o záruční list, návod v českém jazyce a seznam servisních středisek.

 

 • Jedná li se o záruční opravu, je zdarma a je účtována nositeli záruky.

 

 • Záruční list vždy potvrzuje prodejce, nikoliv servis.

 

 • Řádně vyplněný záruční list musí obsahovat

- název, typ a model výrobku

- výrobní číslo Product Number (u některých výrobků i ART) a sériové číslo

- datum prodeje

- razítko a podpis prodejce

 

 • Při objednávce záruční opravy je potřeba nahlásit

- Vaše jméno, adresu a telefon

- značku, model, výrobní číslo popř. Prod.No. nebo ART výrobku

- podrobný popis závady

 

 • Pozáruční opravy

Náklady na pozáruční opravu hradí spotřebitel (cesta, práce, materiál)

Na každou pozáruční opravu je poskytována záruční lhůta.

- 3 měsíce na práci

- 6 měsíců na materiál (dle výrobce až 2 roky)

zpět

 

 

Zavodnění systému u modelů kávovarů: CF 220, CF 250, CP2200, CP 2500

 

Po delší odstávce přístroje se může stát, že při uvádění přístroje do provozu

při automatickém propláchnutí, nenasaje přístroj dost vody a rozsvítí se kontrolka

jejího nedostatku, i když se v zásobníku potřebné množství nachází.

V tomto případě postavte nádobku pod parní trysku a přepínač „pára – voda“ přepněte do horní polohy. Žádná tlačítka NEMAČKEJTE.

Spustí se čerpadlo, které během několika vteřin dostatečně doplní vodu do systému. Jakmile z trysky vytéká proud vody bez bublin a prskání, můžete přepínač vrátit zpět.

Přístroj je připraven k použití.

Není vyloučeno, že se s tímto jevem setkáte častěji, např. když jste si kávovar právě

přinesli z opravy. Nejedná se o žádnou závadu. Tato situace může nastat i tehdy, dojde li voda během přípravy kávy nebo čaje. Po doplnění vody do zásobníku, postupujte dle výše uvedených pokynů.

zpět

 

 

Čištění a odvápnění u modelů kávovarů: CF a CP

 

Po provedení čištění nebo odvápnění přístroje může nastat situace, že zůstane svítit kontrolka čištění nebo odvápnění.

V takovém případě se ještě nemusí jednat o závadu, je jen potřeba provést oba dva čistící programy po sobě.

Přístroj je tímto zásahem opět plně funkční a ušetříte si tím cestu s přístrojem do servisu.

zpět

 

 

Kávovar nepustí vodu do kávy.

 

V případě že nastane  situace, kdy spustíte přípravu kávy a voda neproteče přes kávu do šálku i když

je slyšet zvuk čerpadla, můře se s nejvetší pravděpodobností jednat o zavápnění průtočného systému

kávovaru. Pokud pravidelně odvápnujete kvalitním odápňovacím přípravkem (ne octem)  i tak není

nikdy vyloučeno, že tato situace nastane.

Pro odvápnění doporučujeme:

 

univerzalni odvapnovac

 

 

 

 

Jak postupovat?

 

Nejdříve zkuste vylučovací metodu zjistit, která část systému je zavápněna. Zkuste spustit přípravu horké

vody přes trysku na páru. Pokud voda proteče, je závápněn druhý vývod topení. Pokud voda neproteče,

je zavápněn už přívod vody.  V obou případech nalijte do zásobníku vodu s odvápňovacím roztokem a

zkuste kávovar několikrát zapnout a vypnout, většina kávovarů se při zapínání a vypínání proplachuje.

Dále zkuste v krátkých intervalech pouštět roztok přes trysku na páru (vždy nechte chvíly působit).

Také můžete zkusit uvařit několik káv s roztokem.

Pokud žádný z uvedených postupů nepomůže, je zavápnění velké a je potřeba navštívít servis.

Hadičky průtočného systému mají jen několik mm v průměru a ve spojích jsou ještě zůžené,

takové místa se zanášejí vodním kamenem velice snadno. Někdy je zavápnění natolik vážně, že je

nutná výměna celého topení.

zpět

 

 

Doporučení pro bezproblémové užívání kávovarů: EA 120, 130, 150

 

V případě, že přístroj neprotlačí vodu přes sítko s kávou. Vyjměte sítko a zespodu sítka proti světlu, zkontrolujte pohledem, zda malá dírka přesně uprostřed dna je průsvitná. Jestliže není, stačí ji jehlou propíchnout a profouknout.

Přístroj je tímto zásahem opět plně funkční a ušetříte si tím cestu s přístrojem do servisu.

Kávové kapsle používejte pouze se speciálním sítkem k tomu určeným výrobcem.

zpět


Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /www/doc/www.chladservisvara.cz/www/wp-includes/class.wp-dependencies.php on line 213

Warning: in_array() expects parameter 2 to be array, null given in /www/doc/www.chladservisvara.cz/www/wp-includes/class.wp-dependencies.php on line 213